O  nás

Kynológiou som sa začala zaoberať už vo svojich 10 rokoch. Ako zanietená kynologička som sa najskôr venovala len výcviku psov.

Keď som stretla Briarda, natoľko ma okúzlil, že som ho nielen vlastnila, cvičila s nimi ale aj po dobu 11 rokov aj chovala.

Myslím, že som bola úspešnou chovateľkou, keďže jedince z môjho chovu boli ocenené tými skutočne najvyššími titulmi – Svetový víťaz, Svetový víťaz mladých, Európsky víťaz, Európsky víťaz mladých, mnoho Interšampiónov, národných šampiónov a tituly, ktoré si veľmi vážim – Kluboví víťazi a Víťazi špeciálnych výstav.

Už počas aktívneho vystavovania briardov som neustále obdivovala plemeno briardom veľmi podobné a to Bearded collie. Beardie ma vždy fascinovali svojou uchvacujúcou povahou. Bola som nadšená z ich neutíchajúceho temperamentu, láskavosti, priateľskosti, nežnosti, chuti podnikať všetko možné a samozrejme z ich mimoriadne elegantného a impozantného zjavu.

V roku 2002 som si konečne splnila svoje sny a priniesla som si domov prekrásnu čiernobielu sučku z najúspešnejšej slovenskej chovateľskej stanice DEADRO. Volala sa KASITERIT MONA.

Jej chovateľka, pani Deana Zelinová, ma veľmi milo prekvapila, keď mi oznámila, že jej dala toto meno. Je kombináciou názvu mojej chovateľskej stanice Kasiterit a môjho krstného mena – Mona.

Keďže mala rovnaké meno ako zakladateľka chovu briardov v mojej chovateľskej stanici – Kasiterit, ktorú sme volali Terezka, dali sme jej rovnaké domáce meno Terezka. Stala sa takým veselým slniečkom našej veľkej štvornohej rodiny. Terezka do bodky splnila moje očakávania nielen po exteriérovej ale aj po povahovej stránke. Bola temperamentné chlpaté klbko s veľkým láskavým srdcom, nesmierne priateľská, milujúca ľudí.

Počet beardediek Terezkou v našej domácnosti neskončil. Beardie majú totiž výnimočnú povahu a málokto odolá nutkaniu vlastniť viac beardediek. Neodolali sme ani my. Niektorí prišli z iných chovateľských staníc a niektorí sú potomkami našej výnimočnej Terezky. Všetci do jedného sú jedineční a veľmi ich ľúbime.

Naše Beardie žijú s nami v dome, spia s nami v posteli, sú to naše „detičky“. Beardie sa aktívne podieľajú na našom živote, spolu s nami „pracujú“ v záhrade, upratujú v dome, „priživujú“ sa na našej strave. Dá sa povedať, že sú zmyslom nášho života.

Každému záujemcovi, ktorý uvažuje o kúpe šteniatka plemena Bearded collie môžem len povedať – NEVÁHAJTE! Každá beardie sa Vám odvďačí za vašu lásku a starostlivosť a urobí váš život veselý, šťastný a krásny. Je to plemeno, ktoré si zamilujete na celý život.

Monika Pilná – Mikšiková, október 2016